News/Events/Photos

Athletic Tournament Updates

VARSITY TRACK STATE

State Meet Update as of Thursday, May 21: Antoinette Lewis placed 3rd in shot put; girls 4x100 and 4x200 relay teams both placed 5th; girls 4x400 relay team placed 6th.

State Meet Update as of Tuesday, May 19: Sarah Luttrell finished 6th in the pentathlon at the state championships on Monday, May 18. She was 3rd among freshmen and sophomores, and 2nd among the athletes from West Tennessee.

VARSITY TENNIS STATE

Thursday, May 21: We are very proud of our doubles team - Jack Webber and Boyd Webber - who lost a tough third set in the state quarterfinals, Thursday, May 21. Congratulations on a great season!

VARSITY BASEBALL SUB STATE INFORMATION

Saturday, May 16: The Lions ended their season on Friday, May 15 after two tough loses. We are proud of our baseball team and congratulate them on a great season.

Harding will host Franklin Road Academy on Friday, May 15, at 1:00 p.m. and 4:00 p.m.  If a third game is required, it will be played Saturday, May 16, at 1:00 p.m.


Congratulations to the varsity track team for their outstanding performance at the Regional Meet on Friday, May 15. Both boys and girls 4x100, 4x200, and 4x400 teams will advance to the State Championship May 18–22 at MTSU in Murfreesboro, Tennessee.

GIRLS
Sarah Luttrell (3rd place- 100m Hurdles)
Sarah Luttrell (2nd place- pentathlon; qualifies for State)
Antoinette Lewis (1st place- shot put; new school record; qualifies for State)
Deanna Hutson (5th place- 300m Hurdles)
4x100 Relay Team (1st place; qualifies for State)
4x200 Relay Team (2nd place; new school record; qualifies for State)
4x400 Relay Team (2nd place; new school record; qualifies for State)
4x800 Relay Team (6th place)

The girls finished 4th overall and 2nd in Class A.

BOYS
Calvin Austin III (1st place- 100m Dash; qualifies for State)
Calvin Ausitn III (1st place- 200m Dash; qualifies for State)
Nick Martin (2nd place- 200m Dash; qualifies for State)
Marquavious Moore (3rd place- 110m Hurdles)
Jessie Adkins (3rd place- high jump; and qualifies for State)
4x100 Relay Team (1st place; new school record; qualifies for State)
4x200 Relay Team (1st place; qualifies for State)
4x400 Relay Team (2nd place; qualifies for State)
4x800 Relay Team (4th place)

The boys finished 4th overall on field events and are Region Champions in Class A.

0 Likes